Wpływ muzyki na człowieka

Muzyka jest uniwersalnym językiem zdolnym do wzbudzania wyjątkowych emocji i doznań. Czasami słyszy się kogoś, kto śpiewa w nieznanym języku, ale udaje mu się przekazać to co chce, nawet jeśli nie wie się dokładnie co mówią teksty. To co potrafisz wywnioskować to wyrażanie czegoś szczęśliwego, smutnego, dramatycznego, itd. Muzyka jest jak czekolada, prawie wszyscy ją lubią. Dzieje się to od niepamiętnych czasów. We wszystkich czasach i we wszystkich cywilizacjach istniała ta szczególna forma wyrazu, tak bogata w style.

Nie zdając sobie z tego sprawy, czasami zwracamy się do muzyki szukając wsparcia w uczuciach, które nas przytłaczają. Innym razem rytmy muzyczne zachęcają nas do tańca. Szukamy też melodii, które nas uspokoją, albo do nauki, albo do pracy. Ale jaki jest prawdziwy wpływ muzyki na nasze umysły?

Korzyści ze słuchania muzyki

Nauce udało się ustalić, że rytmy muzyczne stymulują różne obszary mózgu. W rzeczywistości, badania z Uniwersytetu na Florydzie sugerują, że rytmy muzyczne aktywują większą część mózgu niż jakikolwiek inny znany bodziec. Wśród głównych pozytywnych efektów wyróżnia się: usprawnienie uczenie się i pamięć, regulowanie hormonów związanych ze stresem, muzyka pozwala na wywołanie przeżyć i wspomnień, ma wpływ na bicie serca, ciśnienie krwi i puls oraz moduluje prędkość fal mózgowych. Wykazano również, że dobra muzyka wzmacnia układ odpornościowy i prowadzi do lepszego stanu zdrowia. Nie bez powodu krowy dają więcej mleka, gdy słuchają sonaty Mozarta. Nie jest też przypadkiem, że rośliny kwitną bardziej, gdy w tle jest muzyka. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego rytmu dla każdej konkretnej sytuacji, tak abyśmy mogli go jak najlepiej wykorzystać.

Poprzedni post Jak uzyskać jeszcze lepsze brzmienie
Następny post Podstawy nauki gry na fortepianie

Jeden komentarz w temacie “Wpływ muzyki na człowieka

Dodaj komentarz