Prawdziwi pasjonaci muzyki i melomani przez duże “M”, których miłością są czarne krążki potocznie zwanymi winylami potrafią dosłownie całe swoje życie poświęcić na poszukiwanie idealnego brzmienie. Gdy już mamy skompletowany nasz wysokiej klasy sprzęt włącznie z wyśrubowanymi jakościowo kolumnami a mimo to jednak nie jesteśmy do końca zadowoleni z uzyskanego brzmienie, to warto skoncentrować się na jednym z najmniejszych elementów naszego zestawu muzycznego.
Prawdziwi pasjonaci muzyki i melomani przez duże “M”, których miłością są czarne krążki potocznie zwanymi winylami potrafią dosłownie całe swoje życie poświęcić na poszukiwanie idealnego brzmienie. Gdy już mamy skompletowany nasz wysokiej klasy sprzęt włącznie z wyśrubowanymi jakościowo kolumnami a mimo to jednak nie jesteśmy do końca zadowoleni z uzyskanego brzmienie, to warto skoncentrować się na jednym z najmniejszych elementów naszego zestawu muzycznego.
Podstawowe elementy
Wkładka gramofonowa jest właśnie tym elementem, który w zdecydowany sposób odpowiada za jakość naszego brzmienia. Dlatego warto zainwestować w odpowiedniej jakości wkładkę. Wkładkę dobieramy przede wszystkim do dwóch elementów naszego całego systemu. Pierwszy element to ramię naszego gramofonu, a drugi to przedwzmacniacz. I właśnie przed rozpoczęciem poszukiwań naszej wkładki należy dokładnie dowiedzieć się wszystkiego o naszym phono stage’u, czyli przedwzmacniaczu i naszym ramieniu. Niestety nie wszyscy producenci podają wszystkie parametry ramion, szczególnie jeśli dysponujemy bardzo prostym budżetowym gramofonem gotowym do odpalenia praktycznie od wyjęcia z pudełka. W takim wypadku powinniśmy się dokładnie zgłębić się w naszą instrukcję i te niezbędne dane odnaleźć. Takie podstawowe informacje jakie potrzebujemy na temat ramienia to jaką masę powinna mieć nasza nowa wkładka oraz to w jakim przedziale powinna mieścić się odkształcalność jej igły.
Typy wkładek
Mamy dwa podstawowe typy wkładek gramofonowych – MM (elektromagnetyczne) i MC (magnetoelektryczne). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przymocowanym do igły magnesem, który wprawiony w ruch podczas odczytu płyty porusza się w sąsiedztwie cewek i tym samym indukuje w nich napięcie, natomiast w drugim przypadku to magnesy są nieruchome, a do igły przymocowana jest cewka, w której powstaje dźwięk. Różnica pomiędzy obydwoma rodzajami jest zasadnicza, a najistotniejszym dla nas parametrem powinno być napięcie wyjściowe. Wkładki MM, które obecnie należą do najpopularniejszych generują napięcie w granicach 2,5-7,5 mV, natomiast wkładki MC oferują znacznie niższe napięcie rzędu 0,1-2,0 mV.
Zobacz również Gramofony w Magnus
Na co zatem zwracamy szczególną uwagę
Zakładając, że nie wymieniamy żadnego innego elementu np.: toru audio, to dobierając nową wkładkę należy szczególnie zwrócić uwagę na parametr napięcia wyjściowego by był on w granicy zalecanych przez producenta. A ponieważ obydwa rodzaje wkładek są przystosowane do zupełnie różnego napięcia, to też wymagają one zastosowania różnych przedwzmacniaczy korekcyjnych. Bardzo szczególnym elementem jest też siła nacisku igły na płytę. Najczęściej producenci podają jakiś przedział nacisku w jakim możemy się poruszać np.: od 1,8g do 2,2g. Szlify igły, to kolejny bardzo istotny element naszej igły, na który warto zwrócić uwagę, bo to właśnie ten element odczytuje sygnały zapisane na naszym czarnym krążku. Obecnie najczęściej stosowane są trzy typy igieł – sferyczne, eliptyczne i liniowe. Igły sferyczne należą do najpopularniejszych i zarazem najtańszych. Nie są tak precyzyjne w odtwarzaniu wysokich częstotliwości jak igły o szlifie eliptycznym czy liniowym. Warto też mieć świadomość, że wkładka z igłą o lepszym szlifie uzyskuje nie tylko lepszej jakości brzmienie, ale też wydłuża żywotność naszych czarnych krążków. Te droższe precyzyjniejsze igły zwyczajnie mniej niszczą płyty niż igły budżetowe. Również bardzo istotnym elementem na jaki należy zwrócić uwagę jest odkształcalność igły. Tak najprościej ujmując jest to parametr mówiący nam jak bardzo igła naszej wkładki sprężynuje. Znajomość tego parametru jest potrzebna do tego by uniknąć niepożądanych przydźwięków. Informacje te powinny znaleźć się w specyfikacji natomiast jeżeli nie znajdziemy takiej informacji, to możemy sami ją wyliczyć. Dzięki takiej informacji będziemy wiedzieli, czy powinniśmy koncentrować się na wkładkach o małej, średniej czy wysokiej odkształcalności. I takim ostatnim podstawowym elementem na jaki należy zwracać uwagę jest oczywiście typ mocowań. Zdecydowanie do najpopularniejszym obecnie typem mocowań stosowanych w gramofonach do użytku domowego jest mocowanie 1/2 cala. Zdecydowanie rzadziej spotykanym typ mocowania jest T4P, które już w zasadzie zanika z rynku i ogranicza się obecnie tylko do budżetowych konstrukcji oraz do modeli z lat 70 i 80 XX wieku.
Podsumowanie
Reasumując, na jakość końcowego brzmienie naszych czarnych krążków wpływ ma wiele różnych składowych naszego gramofonu i nagłośnienia, ale bez wątpienia wkładka z igłą należą do tych najistotniejszych. To właśnie igła jako jedyna (poza talerzem) ma bezpośredni kontakt z naszą płytą podczas jej odtwarzania, dlatego warto zadbać o dokonanie prawidłowego wyboru.