Jest rzeczą oczywistą, że muzyka wpływa na nasz nastrój: jeśli słuchamy smutnej lub szczęśliwej piosenki, to wydaje się, że wydobywa ona pewne emocje, które towarzyszą tym uczuciom. Ale pokazano, że muzyka może pójść jeszcze dalej, poprawiając jakość naszego życia. Ale czy chcesz wiedzieć jakie są naprawdę zdrowotne korzyści z muzyki?
Muzyka zwiększa uwagę i ułatwia naukę.
Muzyki wymaga uwagi w kilku aspektach jednocześnie: tonu, rytmu, tempa, czasu trwania nut i wyrazistości w wykonaniu.Jeśli robi się to z innymi osobami, oznacza to jeszcze większą koncentrację, ponieważ trzeba słuchać nie tylko siebie, ale i innych wykonawców, z którymi trzeba się zgrać.
Muzyka zwiększa zdolność do zapamiętywania – słuchanie muzyki lub gra na instrumencie muzycznym stymuluje Twój mózg i tworzy nowe połączenia między neuronami, co może zwiększyć Twoją pamięć. Korzyści płynące z muzyki w mózgu przejawiają się również w poprawie zdolności poznawczych i mogą nawet poprawić wydajność podczas wykonywania rutynowych zadań, a także sprawić, że będą one mniej uciążliwe, o ile nie będzie to głośna muzyka.
Muzyka polepsza nastrój – kiedy słuchasz muzyki, szczególnie muzyki, którą lubisz twój mózg uwalnia dopaminę, hormon przyjemności.
Muzykoterapia w zabiegach medycznych – sama muzyka nie leczy choroby, ale może pomóc w jej zwalczaniu a przede wszystkim w łagodzeniu jej objawów. Wykazano, że muzykoterapia przynosi efekty przeciwbólowe lub może pomóc w mobilności pacjenta. Jest ona coraz częściej wykorzystywana w sposób komplementarny w szpitalach, zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Muzyka pomaga w łagodzeniu stresu – słuchanie muzyki uwalniającej od stresu jest jednym z najlepszych sposobów walki z nim. Już sam fakt, że musimy zrobić sobie przerwę i przerwać naszą zwykłą aktywność, czyni ten gest wart zachodu. Istnieje szeroka gama relaksującej muzyki do słuchania: od muzyki klasycznej po muzykę do medytacji, w zależności od upodobań.
Jest to relaks dla dzieci – oprócz zapewnienia spokoju dla bardziej nerwowych dzieci, pomaga również ograniczyć objawy ADHD poprzez rozwój nowych zdolności poznawczych. Muzyka jako metoda stymulacji dla niemowląt jest stosowana od wielu lat. Od prostego i podstawowego urządzenia jakim jest grzechotka, do słuchania muzyki, zawsze z prostymi piosenkami, które mogą przyciągnąć uwagę dziecka, nie powodując przy tym zbyt dużego rozbudzenia.