Jakie pianino cyfrowe wybrać?

Każda osoba rozważająca zakup pianina cyfrowego próbuje znaleźć informacje dające odpowiedź na pytanie: Jakie pianino cyfrowe wybrać? Wbrew pozorom nie jest to prostą sprawą, gdyż na rynku można znaleźć setki pianin cyfrowych, które różnią się od siebie aspektem wizualnym, technicznym oraz ceną. Każdy model ma swoje atuty i słabości, dlatego też przed zakupem pianina cyfrowego warto rozważyć wszystkie za i przeciw, aby wybrać taki instrument, który będzie spełniał oczekiwania w stu procentach.

Jaki rodzaj pianina cyfrowego wybrać?

Przede wszystkim należy zastanowić się, jakie są potrzeby osoby planującej kupić pianino cyfrowe. Jeśli jest to spokój, cisza i granie tylko dla małego grona odbiorców składającego się z rodziny i znajomych to na pewno dobrą opcją będzie zakup pianina do użytku domowego. Pianina cyfrowe do użytku domowego to instrumenty stacjonarne, których przenoszenie jest bardzo problematyczne z uwagi na dużą masę. Takie pianino z powodzeniem może zastąpić wersję klasyczną. Jest od tradycyjnego pianina o wiele lżejsze, lecz nawet wersji cyfrowej nie uda się przenieść jednej osobie. Przeniesienie pianina cyfrowego do użytku domowego musi wiązać się z ogromną siłą i jest dużo łatwiejsze, jeśli zrobi to przynajmniej dwójka domowników.

Rynek instrumentów muzycznych rozwija się w zastraszająco szybkim tempie, dlatego też coraz bardziej popularne są pianina cyfrowe, mobilne. Te kompaktowe instrumenty cechują się niewielką wagą, więc łatwo można je przenosić, a nawet przewozić w dowolne miejsce.

Biorąc pod uwagę kryterium, jakim jest budowa, wymiary i waga istnieje podstawowy podział pianin cyfrowych:

Home piano – to wspomniane wcześniej pianino do użytku domowego. Jest to instrument wyłącznie stacjonarny, którym można cieszyć się w domowym zaciszu. Jest mniejszy i dużo lżejszy od pianina akustycznego, nie wystarcza to jednak do łatwej zmiany jego miejsca.

Compact piano – to instrument mobilny i kompaktowy o dużo mniejszej wadze i wymiarach. W większości modeli mobilne pianino składa się ze statywu i instrumentu nakładanego na ten statyw. Taki rodzaj instrumentu jest idealny w podróży lub do mieszkań z ograniczoną powierzchnią. Niestety w związku z małymi gabarytami compact piano w większości przypadków cechują się małą mocą głośników. Dlatego też efekt dźwiękowy często nie satysfakcjonuje użytkownika. Wybierając pianino mobilne trzeba liczyć się z tym, iż otrzymując kompaktowy i lekki instrument trzeba zrezygnować z dużej mocy głośników.

Stage piano – jest to pianino sceniczne przeznaczone dla zawodowców, którzy dają profesjonalne koncerty na scenach. Często instrumenty tego typu nie mają swojego nagłośnienia, a są wyposażone w dodatkowe funkcje potrzebne tylko i wyłącznie na estradzie.

Oprócz gabarytów warto przed zakupem cyfrowego pianina sprawdzić je pod kątem technicznym. Należy sprawdzić deklarowaną moc nagłośnienia oraz to, jakie napięcie wykorzystuje zestaw. Można bowiem spotkać zestawy działające na napięciu z sieci energetycznej oraz takie, które mają wbudowane akumulatory. Akumulatory są o tyle dobrym rozwiązaniem, iż w przypadku braku prądu można jeszcze używać instrumentu przez kilkanaście minut. Warto zauważyć, że zestawy hybrydowe, które mają wbudowane akumulatory oraz pracują wykorzystując prąd z sieci cieszą się sporą popularnością, szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Oprócz zagadnień czysto technicznych warto sprawdzić, czy pianino cyfrowe ma tylko jeden tryb klasycznego brzmienia, czy kilka trybów, które będą niezwykle pomocne, gdy na koncercie trzeba rozgrzać i rozruszać publiczność.

Nowoczesne pianino cyfrowe musi być także wyposażone w dobrej jakości zaplecze komunikacyjne. Ważny jest tu wbudowany port USB, który pozwoli w najbardziej optymalny sposób korzystać z wszystkich udogodnień, jakie niesie ze sobą gra na pianinie cyfrowym. Urządzenia wysokiej klasy mogą bowiem obsługiwać mikrofon oraz mają wbudowany tryb akompaniamentu. Takie urządzenia, które łączą w sobie cechy pianina cyfrowego i keyboardu podzieliły fanów muzyki i instrumentów muzycznych. Miłośnicy brzmienia klasycznego są bowiem pesymistycznie nastawieni do takich zestawów hybrydowych z uwagi na ich zbyt wielką nowoczesność. Natomiast osoby, którym zależy na dobrej zabawie i przykładają one mniejszą wagę do klasycznego brzmienia mogą czerpać radość z gry na takim hybrydowym instrumencie.

Jakie pianino cyfrowe wybrać? – legendarne marki

Rynek instrumentów muzycznych jest bardzo dobrze rozwijającym się rynkiem, dlatego można znaleźć tam zarówno pianina cyfrowe cenionych, legendarnych marek, jak również dopiero wchodzących w świat muzyki firm. Przedsiębiorstwa z długą historią, takie jak: Yamaha, Casio i Korg, do tej pory odnoszą sukcesy w produkcji i z powodzeniem wdrażają na rynek nowoczesne pianina cyfrowe, które z uwagi na logo znanej i cenionej marki bardzo dobrze radzą sobie z konkurentami.

Nie da się ukryć, iż planując zakup pianina znanej firmy należy przygotować się na dużo większy wydatek. Pianina cyfrowe mniej znanych firm wcale nie muszą być gorsze. Warto zatem wskazać cechy, jakie powinno mieć dobre cyfrowe pianino. Na pewno należy postawić na nowoczesne standardy łączności. Dobre pianino cyfrowe musi być wyposażone w systemy MIDI, USB oraz microSD. Ponadto przyda się wejście audioJack oraz AUX, jeśli w planach będą różnego rodzaju koncerty.

Biorąc pod uwagę bezproblemowy i natychmiastowy dostęp do pedałów cyfrowych warto wyróżnić trzy firmy, które stawiają ten aspekt na pierwszym miejscu i w ich modelach pianin można liczyć na dobry dostęp do pedałów. Tymi modelami są:

• KAWAI KDP-110,
• KORG B2,
• Yamaha P-45.

Liczne funkcje estradowe można natomiast znaleźć w urządzeniach takich jak:

• Roland FP-10,
• Casio CDP-S100,
• Yamaha P-45

Jeśli głównym celem jest nauczenie się gry na tym instrumencie warto postawić na modele, które są idealnymi sprzętami dla osób początkujących oraz mieszczą się w dobrym przedziale cenowym, więc nie trzeba będzie obawiać się o stan portfela. Tymi instrumentami są:

• Casio CT-S 300,
• Yamaha NP-32,
• BORA BX-1A.

Wybór odpowiedniego pianina cyfrowego, które będzie mieścić się w przedziale cenowym zgodnym z zasobnością portfela, a jednocześnie spełni oczekiwania jest niezwykle trudnym zadaniem. Dlatego też warto bardzo dobrze zastanowić się i przeanalizować wszelkie wady i zalety dostępnych modeli, by po zakupie móc cieszyć się w pełni grą na świetnym instrumencie.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem muzycznym musicaudio.pl.

Poprzedni post Wyroby uciskowe – jakie wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Następny post Czy Polacy chętnie uczęszczają do teatru?