Gra na fortepianie – jak opanować grę na tym instrumencie muzycznym?

Gra na fortepianie wydaje się wielu osobom trudna. Jednak już zakładając z góry, że nie jest prosta jak gra na innych instrumentach muzycznych, to można jednak się tego nauczyć. W jaki sposób? Na naukę na tym instrumencie należy poświęcić bardzo dużo czasu, a być może nawet i lata. Gra na fortepianie jest bardzo piękna i niejeden marzy, aby na nim tak pięknie grać. Gry na fortepianie można się nauczyć przede wszystkim w szkole muzycznej pod okiem profesjonalnego nauczyciela. A może jednak da radę samemu nauczyć się gry?

O nauce gry na fortepianie

Zanim zaczniesz w ogóle jakąkolwiek naukę na instrumencie, pamiętaj, że nie wystarczą same umiejętności gry. Pamiętaj o postawie, która będzie ci towarzyszyć przy grze na fortepianie. Wiele godzin spędzonych przy fortepianie powoduje, że z pewnością ucierpi na tym nasz kręgosłup. Gra na fortepianie jest męcząca, ponieważ nasz kręgosłup musi być w pionie przez długi czas, co nie jest zbyt proste i z czasem będzie wiązało się z bólem. Postawa ciała do gry na fortepianie jest bardzo ważna. Usiądź przy fortepianie na samym środku.

Postawa przy grze na fortepianie

A więc jaką obrać postawę przy fortepianie, tak aby poprawnie grać na fortepianie:

  1. Usiądź na krześle tak, by tyłek miał wygodnie, a ty byś mógł operować kręgosłupek w prawo i w lewo. Jego wysokość dopakuj do łokci, aby były na wysokości klawiszy.
  2. Łokcie powinny być na tej samej wysokości co klawisze.
  3. Ramiona prawidłowo powinny być za tobą, w ten sposób unikniesz bólu przy dłuższym graniu.
  4. Stopy powinny być pewnie postawione na podłodze, w ten sposób twoja postaw podczas gry będzie pewna.

Więcej o postawie siedzącej podczas gry na instrumentach muzycznych znajdziesz na https://www.ciekawa.pl.

Czy jest możliwe nauczyć się gry na fortepianie samodzielnie?

Nauka gry nie rozpoczyna się od kupna fortepianu, to by było zbyt proste. Dzisiaj czasy i możliwości nauki na fortepianie są prostsze, możemy korzystać z różnych źródeł nauki na instrumencie. Gdy ktoś doświadczony udzieli nam dodatkowych wskazówek dotyczących nauki na instrumencie, cała nauka może wydawać się zupełnie prosta, ale czy tak właśnie jest? Od nas jest wymagane samozaparcie i przede wszystkim cierpliwość, bez niej ani rusz. Zanim zaczniesz grać jakikolwiek utwór, potrzebujesz ogrom ćwiczeń. Z reguły sama teoria jest wielkim kluczem do nauki gry na instrumencie. Zapoznanie się z nutami i opanowanie różnych oznaczeń takich jak m.in. poznanie pięciolinię, półnut czy ósemek., akordów.

Jakie mogą występować trudności podczas gry na tym instrumencie?

  • synchronizacja pedałów z klawiszami,
  • brak posiadania trudności manualnych,
  • brak jakiejkolwiek wiedzy,
  • brak czasu i systematyczności przy nauce gry na instrumencie muzycznym.

Pamiętaj, że jeśli gra tobie samodzielnie nie wychodzi, to po prostu udaj się na prywatne lekcje z instruktorem. Gra na fortepianie nie należy do łatwych. Możesz zaczerpnąć lekcji indywidualnych w domu jak i uczęszczać na naukę do szkoły muzycznej. Bez wątpienia gra wiąże się z systematycznością jak i wytrwałością czy cierpliwością.

Poprzedni post Czy Polacy chętnie uczęszczają do teatru?
Następny post Najpopularniejsze instrumenty muzyczne – warto je poznać!