Najpopularniejsze instrumenty muzyczne – warto je poznać!

Instrumenty muzyczne towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów. Przez stulecia przeszły imponującą ewolucję: od prostych instrumentów perkusyjnych do tych bardzo skomplikowanych, współczesnych.

Instrumenty budowane przez mistrzów w swym fachu, warte są tyle, co luksusowe auta.

Co warto wiedzieć o popularnych instrumentach muzycznych?

Popularność instrumentów na świecie jest różna na poszczególnych kontynentach. Muzyka europejska, czyli taka, do której przyzwyczajone jest nasze ucho, bazuje na systemie skal durowych i molowych. Najmniejszą odległością, która jest używana w większości kompozycji jest półton.

Instrumentami, które doskonale sprawdzają się w realizacji takiej muzyki, są cieszące się od lat niesłabnącą sławą: gitara, skrzypce i fortepian. Gitara używana w muzyce rozrywkowej to najczęściej gitara elektryczna. Wymaga ona użycia głośników i znakomicie sprawdza się na dużej scenie. Gitara akustyczna i klasyczna mają bardziej kameralny charakter, ale odpowiednio nagłośnione zapełnią swym brzmieniem każdą salę. Skrzypce powszechnie uważane są za instrument trudny i wymagający od grającej na nim osoby posiadania znakomitego słuchu. Początki nauki gry na skrzypcach są faktycznie dość monotonne, a efekty przychodzą stopniowo. Oprócz dobrych predyspozycji muzycznych, młodego skrzypka powinna więc cechować cierpliwość oraz wielka miłość do tego instrumentu. Fortepian, to podobnie jak skrzypce i gitara, instrument strunowy.

Wewnątrz fortepianu znajdują się długie, metalowe struny. W ruch wprawia je uderzenie filcowego młoteczka, który zostaje uruchomiony przez uderzenie palcem w klawisz. Za najlepszą (i najdroższą) markę produkującą te instrumenty uważa się firmę Steinway&Sons. Tutaj znajdziesz ciekawostki o królu wszystkich instrumentów, czyli o fortepianie. Pianino jest mniejszym odpowiednikiem fortepianu. Jego struny ułożone są pionowo i układają się krzyżowo, dzięki temu jest mniejsze i praktyczniejsze w użytkowaniu niż fortepian.

Poprzedni post Gra na fortepianie – jak opanować grę na tym instrumencie muzycznym?
Następny post Proces nauki gry na gitarze – co warto wiedzieć?