Muzyka jest integralną częścią filmów. Przed pojawieniem się kina z dialogami, muzyka szybko stała się niezbędnym narzędziem wspomagającym narrację. Jaka jest funkcja muzyki w filmach?
Wyrażanie emocji bohatera – w czasach filmów niemych jedynymi metodami wyrażania tego, jak czuła się postać był zespół muzyczny. W filmach niemych jeśli postać komunikuje to, co wydaje się być napiętą i dramatyczną akcją, z pewnością towarzyszyły jej napięta i dramatyczna muzyka. W nowoczesnym kinie można powiedzieć, że jest podobnie.
Ścieżka dźwiękowa jest podstawowym i skutecznym sposobem na zwiększenie dramaturgii sceny filmowej. Niezależnie od gatunku (dramat, komedia, romans) muzyka może być dodana w prawie każdej scenie. W akcji muzyka wspomoże akcję pod względem mocy i intensywności. W scenie komediowej można się spodziewać, że ścieżka dźwiękowa będzie równię wesoła jak akcja.
Kariery zawodowe związane z muzyką
Tworzenie nastroju – na początku filmu lub sceny zwykle używa się muzyki aby pomóc w nadaniu tonu zanim nastąpi dramatyczna akcja. Na początku horroru, ujęcia opustoszałej, pustej ulicy mogą mieć złowieszczą muzykę towarzyszącą akcji w celu pokazania, że akcja która ma nastąpić jest bardzo przerażająca.
Przyśpieszenie akcji – montaż muzyczny jest popularnym sposobem na skondensowanie dużej ilości informacji w krótkim czasie. Użycie piosenek popowych lub dobór zespołu, wraz z towarzyszącymi ujęciami (główny bohater jest smutny lub para zakochana) rozwija historię bez konieczności spędzania dni, miesięcy czy lat, które w realnym życiu musiałyby upłynąć, aby te wydarzenia miały miejsce.
Oszukiwanie widza – odwrócenie uwagi od muzyki stosowane jest bardzo często, ale nie ogranicza się do filmów akcji i horrorów. Przykład: bohaterska opiekunka do dzieci wchodzi do pokoju na drugim piętrze, podczas gdy muzyka jest cicha. Po chwili opiekunka odkrywa, że za drzwiami jest morderca – natychmiast dodawana jest szokująca muzyka. W innej sytuacji niania wchodzi do pokoju z napiętą i przerażającą muzyką w tle mając nadzieję na znalezienie mordercy, podczas gdy w rzeczywistości okazuje się, że jest to kot domowy.
Muzyka w horrorach jest na zupełnie innym poziomie, często jest jednak aż za bardzo przeraźliwa.